Słowiańskie symbole v1.0

Słowiańskie symbole

Witaj wędrowcze! Zapewne nie znalazłeś/aś się tu przypadkiem. Szukasz słowiańskich symboli? Dobrze trafiłeś/aś.

Poniżej znajduje się stale poszerzany zbiór słowiańskich symboli w wersji 1.0. Wiele z tych symboli to interpretacja własna i często eksperymentowanie z różnymi odmianami, dlatego symbole potwierdzone źródłami archeologicznymi zostały wyróżnione kolorem niebieskim.

Zobacz również Słowiańskie Symbole 2.0

Twórcy

Namir

Słowiańskie symbole tworzę z czystej pasji do słowiańszczyzny i grafiki. Robię to non profit lecz mam trochę ciekawych planów odnośnie projektu „Słowiańskie symbole”, m.in. stworzenie z nich „fonta”, dlatego trochę srebrników na pewno się przyda.

Miłego korzystania 😉

Weles

Potężny słowiański bóg sprawujący pieczę nad duszami trafiającymi w zaświaty, do Nawii. Opiekun rzemieślników, sztuki i kupców a także wielki pan magii, przysiąg oraz bogactwa.

Popularny symbol Welesa w kształcie odwróconej dużej litery „A” nie ma swych źródeł archeologicznych, jest bowiem współczesną interpretacją tego bóstwa.

Perun

Bóg piorunów i grzmotów, toczący walkę z siłami chaosu i Żmijem stojącym na ich czele. U boku Peruna obecna jest Perperuna, do której składane są prośby o deszcz. 

Ręce Boga

Ręce Boga to symbol w kształcie krzyża odkryty w 1936 roku na stanowisku archeologicznym w Białej (województwo łódzke). Symbol był umieszczony na popielnicy z kultury przeworskiej.

Swastyka

Prawdopodobnie wszystkie znane starożytne cywilizacje miały zawarte w swych wierzeniach kult słońca i związany z nim wariant swastyki. Jest to do dziś jeden z najpopularniejszych symboli na świecie, powszechnie spotykany w Indiach i Chinach, używany głównie przez buddystów Tybetańskich. 

Lunula

Lunula to symbol nocy a konkretnie pełni księżyca. W kulturze słowiańskiej symbolizuje pełnię kobiecości, jej płodności.

Łada

Rzekome bóstwo żeńskie, które po raz pierwszy zostało wspomniane w panteonie Jana Długosza.

Różne

Symbole przedmiotów oraz czynności niezwiązane bezpośrednio z symboliką słowiańską.